Upozornění

Tento web již není aktualizován, slouží jen pro přístup ke starým materiálům. Aktuální informace najdete na hlavním webu.

Prvně podnikatele zničí, aby je pak mohli dotovat?

10. 09. 2017 Prvně podnikatele zničí, aby je pak mohli dotovat?

Aneb: „Co se hýbe, je třeba zdanit. Když se to ještě hýbe, je třeba to regulovat. Když se to přestane hýbat, začneme to dotovat.“ Tak popisovala Margaret Thatcherová typický socialistický přístup k ekonomice. A dnes a denně vidíme přesně totéž kolem sebe.

Nutno říci, že dosluhující vláda pracovala ze všech sil, aby podnikatelům co nejvíce zatopila. Nejviditelnější kontrolní hlášení a EET jsou jenom špičkou ledovce. Zvyšovala se výrazně minimální mzda, čachrovalo se s daní z příjmů, omezovala se svoboda nakládání s vlastním majetkem, zakazovalo se kouření uvnitř restaurací, zaváděla se podnikatelům spousta povinností, obstavoval se jim bezdůvodně majetek ad.

Není divu, že jich mnoho skončilo a ještě skončí – v téhle zemi se opravdu špatně podniká. Když přijde řeč na snižování byrokracie, vytáhne vláda změkčování povinností, které sama zavedla.

Dotace podnikatelům, kteří jsou takto vládou donuceni skončit, jsou k smíchu a je naivní si myslet, že nás zachrání nebo cokoli vyřeší. Skutečnou podporou podnikání by bylo seškrtání povinností, regulací, daní, odvodů, zjednodušení celého podnikatelského prostředí, pokorný, a nikoli vrchnostenský přístup úředníků (a konec jejich oblíbenému obstavování účtů) a … odstranění dotací. Škodí totiž konkurenci a tahají lidem peníze z kapes. A hlavně už nebudou potřeba.