Prvně podnikatele zničí, aby je pak mohli dotovat?

10. 09. 2017 Prvně podnikatele zničí, aby je pak mohli dotovat?

Aneb: „Co se hýbe, je třeba zdanit. Když se to ještě hýbe, je třeba to regulovat. Když se to přestane hýbat, začneme to dotovat.“ Tak popisovala Margaret Thatcherová typický socialistický přístup k ekonomice. A dnes a denně vidíme přesně totéž kolem sebe.

Nutno říci, že dosluhující vláda pracovala ze všech sil, aby podnikatelům co nejvíce zatopila. Nejviditelnější kontrolní hlášení a EET jsou jenom špičkou ledovce. Zvyšovala se výrazně minimální mzda, čachrovalo se s daní z příjmů, omezovala se svoboda nakládání s vlastním majetkem, zakazovalo se kouření uvnitř restaurací, zaváděla se podnikatelům spousta povinností, obstavoval se jim bezdůvodně majetek ad.

Není divu, že jich mnoho skončilo a ještě skončí – v téhle zemi se opravdu špatně podniká. Když přijde řeč na snižování byrokracie, vytáhne vláda změkčování povinností, které sama zavedla.

Dotace podnikatelům, kteří jsou takto vládou donuceni skončit, jsou k smíchu a je naivní si myslet, že nás zachrání nebo cokoli vyřeší. Skutečnou podporou podnikání by bylo seškrtání povinností, regulací, daní, odvodů, zjednodušení celého podnikatelského prostředí, pokorný, a nikoli vrchnostenský přístup úředníků (a konec jejich oblíbenému obstavování účtů) a … odstranění dotací. Škodí totiž konkurenci a tahají lidem peníze z kapes. A hlavně už nebudou potřeba.